مقالات

رشد توسعه فردی

رشد توسعه فردی

رشد و توسعه فردی اغلب در بسیاری از سایت ها یا پیج های اینستگرام مورد توجه بوده است. توسعه فردی مجموعی از مهارت و فعالیت‌هایی است که یادگیری آن ها به بهتر شدن روابط اجتماعی، کاری و تحصیلی خود کمک می‌کنند و موجب پیشرفت درعملکرد می‌شوند. در این مطلب برای شما توضیح می‌دهیم که توسعه فردی چیست و ابعاد و مهارت های توسعه فردی را بررسی کنیم.

توسعه فردي یک فرایند مستمر در خصوص ارزیابی اهداف آموزشی، شغلی و یا حتی نیازهاي مرتبط با زندگی شخصی افراد یک جامعه می باشد. این فرایند در خصوص تعیین نقاط ضعف، کاستی های موجود در دانش، عملکرد و توانایی هاي افراد در حوزه هاي مختلفی مانند: تحصیل، شغل یا ارتباطات افراد که در زندگی شخصی نقش مهمی دارد و به افراد کمک می کند تا خود را بهتر شناخته و از ضعف ها و نقاط قوتشان اطلاعات بیشتر و دقیق تري به دست آورند تا با بهره گرفتن از این دانش و اطلاعات بتوانند براي رفع ضعف ها و کاستی هاي خود برنامه اي موثر تنظیم نموده و مسیر ارتقا و پیشرفت فردي، تحصیلی و آموزشی خود را هموار نمایند.

 

چگونگی رشد و توسعه فردی

اغلب پژوهش های گردآوری شده در زمینه منابع انسانی نشان می‌دهد توسعه فردی عامل بسیار مهمی در ارتقاع سطح کیفی منابع انسانی هر سازمان است. برای برنامه ریزی در این حوزه ابتدا نیازهاي آموزشی افراد مشخص می‌شود که این مرحله نتیجه شناسایی اهداف روشن و دقیق از شغل یا هدف شخص و یا اشخاص است.

ارزیابی نقاط ضعف و قوت و همچنین ارزیابی محیطی (فرصت ها و تهدیدات محیطی) به ترسیم نمودن آینده شغلی یا نتیجه توسعه فردی شخص یا سازمان کمک بسیاری می‌کند. نیازها و هدف نیز در اولویت بندی توسعه فردی نقش مهمی دارد و سردرگمی در این مسیر را از بین می‌برد.

هنگام صحبت از این موضوع، برای بسیاری از افراد، فعالیت‌هایی مانند مطالعه، گوش دادن به پادکست و  کتاب‌های صوتی، گذراندن دوره‌های تمرکز بر توسعه فردی یا نوشتن روزمرگی یا خاطرات به ذهن خطور می‌کند. اما، هر فعالیتی رشد فردی به حساب نمی‌آید. برای مثال کارهایی مانند خود آرایی، رفتن به قراری که با پزشک یا درمانگر معمولا به‌عنوان فعالیت‌های توسعه فردی در نظر گرفته نمی‌شوند، زیرا اموری نسبتا سطحی محسوب می‌شوند

بنابراین باید گفت چنین عملی می‌تواند توسعه فردی محسوب شود. اگرمنجر به ایجاد استحکام ذهنی و انعطاف‌پذیری در فرد، و ایجاد رشد فردی ‌شود.

در مقیاس بزرگ، در زندگی انسان می‌توان اینگونه بیان کرد که توسعه فردی بدان معناست که رشد و توسعه فردی فرایندی مربوط به نزدیک‌تر کردن شما به چیزهایی که می‌خواهید در زندگی به دست آورید و برای بدست آوردن آنها یا دچار سردرگم هستید یا راه هایی را رفته اما نتیجه مطلوبی بدست نیاورده اید و یا می‌خواهید از ابتدا با اطمینان و شناخت بیشتری در راستای اهدافتان گام بردارید.

علت اهمیت توسعه فردی و رشد

اگر در مسیری هستید که در حال پیشرفت و بهتر شدن نیستید پس به توسعه فردی نیاز دارید. یک انگیزه‌ی مهم و کلیدی که حتی از فهمیدن جمله بالا نیز مهم تر می‌باشد این است که مهارت های توسعه فردی شما را به امور مسلط می‌کنند. و تسلط قطعا در میزان استرس و میزان نتیجه حاصل از فعالیت نیز تاثیر زیادی دارد وقتی فعالانه در تلاش برای بهبود طرز فکر، مهارت‌ها، و به‌طور کلی زندگی خود هستید، دیگرلازم نیست به استعداد یا شانس تکیه کنید زیرا شما سخت کار می‌کنید و آگاهانه موفق می‌شوید. و به مسیر طی شده و مسیر پیش روی خود آگاه هستید.

رشد فردی متصل‌کننده‌ی جایی است که اکنون هستید و جایی که می‌خواهید باشید. وسیله‌ای است که شما را به اهداف‌تان می‌رساند. زمانی که به رشد فردی متعهد شوید، وارد سفری منحصر به ‌فرد از خودشناسی  و فهم مؤثر از زندگی نزدیک و در نهایت به مقصد می‌رساند.

در طول مسیر زندگی شخصی، کاری، تحصیلی و… مواقعی پیش می‌آید که شکست‌ها باعث می‌شود به خود و توانایی‌های‌تان شک کنید. هرگز در مقابل صداهای درونی تسلیم نشوید: این صداها به شما می‌گویند به‌اندازه‌ی کافی خوب نیستید، یا اینکه افراد موفق در زمینه‌ی موردنظر خوب نیستید و اعتماد بنفس و جسارت  شما را تحت تاثیر قرار می‌دهند. شما ابر قدرت و فراتر از انسان نیستید و نباید توقعات عجیب و غریب از خود داشته باشید اما با توسعه فردی و رشد و تلاش می توانید انسانی توانمند و موفق باشید.

کلام آخر

شما با صبر در خواندن این مطلب تا انتها نشان داده‌اید که برای رشد خود مصمم هستید. همان طور که در زندگی پیش می‌روید، در همه امور مراقب باشید دچار غرور کاذب نشوید. همیشه به دنبال راه‌های جدید برای یادگیری، رشد و توسعه فردی باشید. توجه آگاهانه‌ای که به رشد و توسعه فردی می‌کنید برای یک عمر به شما پاداش خواهد داد.

امیدواریم این مطلب به شما  کمک کرده باشد و در بهبود مهارت های توسعه فردی شما موثر واقع شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *